Kungull i njomë & orzo piqem

Kungull i njomë & orzo piqem

Kjo makarona me madhësi orizi përdoret shpesh në supë, por funksionon shkëlqyeshëm në këtë pjatë me vlerë të madhe.

Përbërësit

 • 200 gr kunguj të vegjël për fëmijë përgjysmuar
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 25 g gjalpë
 • 2 qepët të copëtuara
 • 3 thelbet e hudhres të copëtuara
 • 3 kungulleshkat (pesha pak më pak se 500 g), të grira në rende trashë
 • 500 gr çantë orzo
 • verë e bardhë me gotë të vogël nëse e keni
 • 1l /1 dhe 3 çerek linte lëng perimesh
 • 85 g parmixhano (ose alternativë vegjetariane), të grira
 • 1 feta bukë të bardhë fërgëlluar deri në thërrime

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 240C/220C ventilator/gaz 9. Hedhim kungujt e vegjël me gjysmën e vajit në një tavë pjekjeje dhe i pjekim për 10 minuta, derisa kungujt të fillojnë të marrin ngjyrë.

 • HAPI 2

  Uleni furrën në 180C/160C ventilator/gaz 4. Ngrohni vajin dhe gjalpin e mbetur në tiganin tuaj më të madh dhe zbutni qepët dhe hudhrat butësisht. Shtoni kungulleshkat e grira dhe rrisni zjarrin. Gatuani derisa të zbuten. Përzieni orzo-n dhe verën, nëse përdorni, për një minutë, më pas fikni zjarrin dhe përzieni lëngun, pjesën më të madhe të parmixhanit dhe pak erëza.

 • HAPI 3

  Transferojeni në një enë pjekjeje dhe sipër rregulloni kungujt e vegjël. E pjekim për 15 minuta, e nxjerrim nga furra dhe e shpërndajmë me thërrimet e bukës dhe parmixhanin e mbetur dhe e pjekim edhe 10 minuta. Hani menjëherë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles