Manti me mish viçi dhe vishnje me gjalpë domate-speci djegës

spot_img

Manti me mish viçi dhe vishnje me gjalpë domate-speci djegës

Trajtojeni veten me një festë turke dhe vendosni në qendër të skenës këto manti (peta) me mish viçi dhe vishnje. Mund t’i bëni para-mantit dhe t’i ngrini për lehtësi

Përbërësit

 • 300 gr miell inci turk ose miell makaronash ’00’, plus shtesë për pluhurosje
 • 1 lugë kripë e imët
 • 1 vezë e madhe i rrahur
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjer
 • bollgur i imët për pluhurosje
 • arra pishe të thekura për të shërbyer
 • gjethet e trumzës për të shërbyer

Për mbushjen

 • 125 g mish viçi i grirë
 • 30 g qepë (1/2 e vogël), e grirë shumë hollë
 • 20 g majdanoz i grire shume holle
 • 20 g vishnje te thara të copëtuara
 • ½ lugë fara kopër bluajeni duke përdorur një shtypës dhe llaç

Për gjalpin djegës të domates

 • 200 gr gjalpe pa kripe
 • majë rigon i tharë
 • 1½ lugë gjelle pure domatesh
 • 500 gr pasata me domate
 • uthull sheri për sezonin
 • sheqer pluhur për sezonin
 • 1 lugë gjelle pul biber (Foksa turke djegës)

Për kosin me hudhër

 • 125 g kos grek
 • ½ e vogël thelb i hudhrës të grira imët
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjer

Do t’ju duhet

 • një makinë makaronash

Metoda

 • HAPI 1

  Për të bërë brumin, hidhni miellin dhe kripën në një mikser qëndrimi me një grep brumi. Shtoni vezën dhe vajin dhe më pas përzieni me shpejtësi të ulët. Gradualisht shtoni rreth 2 lugë gjelle ujë. Pasi përzierja të fillojë të grumbullohet, hidheni në një sipërfaqe pune të lyer lehtë me miell dhe gatuajeni për rreth 10 minuta derisa të keni një brumë të fortë dhe të lëmuar. Pritini në katër pjesë, mbështillni secilën dhe lëreni në frigorifer për 30 minuta.

 • HAPI 2

  Për të bërë mbushjen, bashkoni të gjithë përbërësit me pak kripë dhe përziejini mirë me dorë. Skuqini një sasi të vogël për të kontrolluar erëzat.

 • HAPI 3

  Ushqeni një copë brumë përmes vendosjes më të madhe në a makinë makaronash, pastaj paloseni në gjysmë përpara se ta rrotulloni përsëri. Vazhdoni derisa të arrini cilësimin 2/3. E shtrijmë brumin në një sipërfaqe pune të spërkatur me bollgur dhe e presim në katrorë rreth 6 x 6 cm. Hidhni 1 lugë nga mbushja në qendër të secilës. Lyejeni pak ujë rreth skajeve dhe mblidheni në qendër për të formuar një formë manti (shih imazhin e sipërm). Vazhdoni derisa t’ju mbarojë mbushja, duke e vendosur mantin e përfunduar në një tabaka të spërkatur me bollgur. Mbani makaronat e mbetura të mbështjella ndërsa punoni. Do të keni më shumë seç duhet (shih këshillën, më poshtë). Ftoheni mantin deri në 24 orë.

 • HAPI 4

  Për të bërë gjalpin e domates dhe djegës, shkrini gjysmën e gjalpit në një tigan, shtoni rigonin dhe purenë e domates dhe gatuajeni pak përpara se të hidhni pasatën me pak kripë. Gatuani në zjarr të ulët për rreth 20 minuta. Përfundoni me një spërkatje uthull sheri dhe një majë sheqer pluhur. Ngroheni gjalpin e mbetur derisa të marrë ngjyrë, hidheni në një sitë të imët, lëreni të ftohet për 2 minuta, më pas shtoni pul biber. Bashkoni salcën dhe gjalpin djegës dhe mbajeni të ngrohtë. Bëni kosin me hudhër nga duke tundur përbërësit me 2 lugë gjelle ujë.

 • HAPI 5

  Gatuani mantin në ujë të vluar për rreth 5 minuta derisa të zbuten dhe mishi të jetë gatuar megjithatë. Kulloni dhe shërbejeni mantin me salcën e kosit dhe gjalpin e djegës dhe spërkatni me arra pishe dhe trumzë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles