Qofte ( Polpettone ) në furrë ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

spot_img

Qofte ( Polpettone ) në furrë ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Përbërësit

700 gr mish për qofte

150 gr djath me feta

500 gr spinaq

Përgatitja

1

Merni mishin dhe hapeni në formë katrore ose drejtekëndëshe, sipër një letër furre në trashësi të barabartë, pastaj vëreni shtresvn me djath në të gjithë sipërfaqen e mishit, po ashtu edhe spinaqin pasi ta keni skuqur pak në tigan me vaj ulliri dhe kripë,

2

pasi të keni hapur mirë edhe spinaqin me ndihmën e letrës të furrës mblidheni në formë rrote, rrotulloni letrën e furrës nga të dyja anët që të mbyllet mirë si një karamele, pastaj vëreni në furrë 200° për 20 – 25 minuta, pasi të jetë pjekur hiqini letrën e furrës dhe prejeni në feta si në foto. Ju bëftë mirë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles