Pulë me thërrime ( drudhe ) ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Pulë me thërrime ( drudhe ) ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

1 pulë

200 gr miell

1 vezë

100 gr gjalp

3-4 thelbinj hurdhër

50 gr uthull

pak salcë të kuqe
një lugë çaji
kripë
piper

një lugë çaji

kripë

piper

Përgatitja

1

Pastrohet pula, pritet me thela, hidhet në tenxhere dhe kaurdiset me vaj dhe një lugë gjalp, hidhet kripë, piper dhe lihet të ziejë.

2

Përgatisim drudhët.
Me një tas hedhim miellin, pak kripë, vezën e rrahim me pak ujë dhe fillojmë e hedhim mbi miell pak e nga pak duke e shkoqur brumin dhe formuar drudhet. Marim një tigan hedhim pak vaj dhe gjalp dhe fillojmë ti skuqim deri sa të marrë një ngjyrë kafe jo shumë të fortë. Në qoftë se e duan me salcë e hedhim tek thërimet.

3

Thërimet i hedhim në lëngun e pulës dhe i lemë me zjarr sa të ajkoset gjella. Shypim hurdhrat i hedhim në uthull. Hedhim në gjellën e përgatitur dy lugë hurdhër me uthull dhe pjesën tjetër e servirim në tavolinë në mënyrë që të hedhim sipas dëshirës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,701FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles