Pancake ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

spot_img

Pancake ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Përbërësit

130 gr miell

30 gr gjalp

2 vezë

200 ml qumësht

30 gr sheqer

6 gr maja për embëlsira

1 vanilje

Përgatitja

1

Merni një tas dhe hidhni përpara vezët, sheqerin, qumështin, gjalpin e shkrirë, vaniljen dhe me nje tel kuzhine përzjeini mirë të gjitha, pastaj shtoni miellin e majanë dhe vazhdoni ti përzieni me telin, merni një tigan dhe vëreni të nxehet,

2

kur të jetë nxehur lyejini pak me gjalp dhe me një garuzhde hidhni brumin dhe hapeni në shtresë të hollë, kur të ketë krijuar sipër fllucka të vogla është gati për ta kthyer nga ana tjetër, e vazhdoni kështu deri sa të mbaroni brumin e përgatitur, pasi ti keni pjekur mund ti hani me nutella, me pana dhe fruta, shurup dàcer ose mjaltë, sipas dëshirës tuaj. Ju bëfte mirë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles