Përbërësit

 • 500 gr mish i bluar
 • 1 vezë
 • 2 lugë biber i kuq
 • ½ tubë majdanoz
 • 2 kokë qepë
 • ½ lugë pluhur hudhre
 • 5 lugë thërrime buke
 • 5 karrota
 • 500 gr bizele
 • 1 litër supë viçi
 • 2 lugë miell
 • 1 decilitër vaj
 • Mëlmesa
 • Koper
 • Biber të zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepët dhe 3 karrota priten në katrorka, 2 karota grihen trashë nerende ndërsa majdanozi grihet shumë imët.

Në një enë bashkohen mishi i bluari veza, qepa, thërrimet e bukës, majdanozi, karrota e grirë, 1 lugë e vogël biber i kuq dhe hudhra pluhur.

Shtohen mëlmesa sipas shijës dhe të gjitha përzihen mirë, nga masa e përgatitur me dorë, formësohen qoftet pastaj ato fërgohen derisa të skuqen në vaj të ngrohtë.

Qoftet e fërguara hiqen nga vjai dhe lihen në vend të ngrohtë, në një tigan të veçantë e fërgojmë qepët derisa të bëhet e kristaltë pastaj shtohen karrotat.

Shtohen bizelet, derdhet mbi to supa dhe zihen në temperaturë mesatare, pastaj ia shtojmë përzierjën e miellit me ujë dhe vazhdon zierja në temperaturë mesatare derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Në çorbë shtohen qoftet e fërguara dhe zihen për 10 minuta në temperaturë mesatare.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.