Përbërësit

 • 200 gr mish peshku ton
 • 1 kokë qepë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 3 rriska bukë
 • 1 vezë
 • 1 lëvore e grirë limoni
 • 5 decilitra lëng domatesh
 • 1 lugë e vogël biber i kuq
 • 2 lugë miell
 • 2 decilitra vaj
 • 300 gr makarona
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishi i peshkut ton hiqet nga konserva dhe kullohet nga vaji, qepa dhe hudhra grihen shumë imët, ndërsa rriskat e bukës ngopen në ujë, kullohen mirë dhe copëtohen.

Në një enë të thellë bashkohen mishi i peshkut ton, buka e copëtuar, lëvorja e grirë e limonit, biberi i kuq, veza, qepa e hudhra dhe mëlmesa sipas shijës

Të gjithë përbërësit përzihen mirë dhe me duart e lyera me vaj formësohen qoftet.

Qoftet fërgohen në pak vaj në të dy anët, sa të skuqen, pastaj hiqen nga vaji dhe lihen në vend të ngrohtë.

Në një tenxhere të veçantë derdhet 1 decilitër vaj, shtohet miell dhe kaurdiset 1 min, pastaj derdhen lëngu i domateve dhe 3 decilitra ujë, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe të gjitha zihen, duke përzier gjatë kohës, derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Në salcën e përgatitur shtohen qoftet e fërguara dhe zihen 10 minuta në temperaturë mesatare, duke përzier kohë pas kohe.

Makaronat zihen në ujë me kripë dhe shërbehen si garnir për qofte.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.