Kifle e mbushur me fiq dhe djathë dhie

spot_img

Përbërësit

 • 400 gr miell
 • 100 gr miell integral
 • 2 vezë
 • 150 ml vaj
 • 14 gr majë buke
 • 30 gr mjaltë
 • 300 ml qumësht
 • 1 ajkë
 • 10 gr kripë
 • Xhem fiku
 • 300 gr djathë dhie

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Së pari aktivizojmë majën me mjaltë ose sheqer dhe qumësht të vakët.

Përziejmë përëbërsit e lëngshëm dhe gatuajmë brumin duke ia shtuar edhe majën, brumi duhet të qëndrojë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Pasi brumi të jetë gati ndahet në dy pjesë të cilat shtrihen në formë drejtkëndëshi ose rrethore, i lyejmë me xhem dhe vendosim djathin përmbi, pastaj i lyejmë me vezë pastaj mbulojmë përmbi me pjesën tjetër duke e mbyllur mirë.

Brumin e presim anash çdo 1-5 cm pastaj i rrotullojmë të gjitha, në fund e lëmë të qëndrojë rreth 20 minuta dhe e vëmë në pjekje në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles