Pёrbёrёsit

 • 500 gr mish viçi
 • 1 kokë qepë
 • 2 rriksa bukë bajate
 • 1 vezë
 • 1 lugë majdanoz i grirë
 • 50 gr susam
 • Rigon
 • 5 lugë vaj
 • Erëza të përziera
 • Për salcë specash
 • 500 gr file specash
 • 1 tubë qepë të reja
 • 2 thelpnij hudhre
 • 2 decilitra supë viçi
 • 1 decilitër lëng domatesh
 • 5 lugë vaj
 • Erëza të përziera
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Buka bajate futet në ujë e pastaj kullohet dhe bëhet thërrime, qepa qërohet dhe grihet imët.

Në enë të përshtatshme bashkohen mishi i bluar, veza, thërrimet e bukës, qepa, majdanozi, rigoni dhe erëza të përziera sipas shijës, të gjitha përbërësit ngjishen me dorë, e pastaj formësohen toptha të madhësisë së arrës.

Topthat e mishit rrotullohen nëpër susam, pastaj renditen në tepsinë rezistuese ndaj zjarrit, të lyer me vaj. Piqen derisa të skuqen, në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius, qoftet e pjekura zihen pakëz në salcë specash.

Salca me speca, filetë e specave të pjekur priten në katrorka, qepët e reja në rrathë, ndërsa hudhra grihet shumë imët.

Në pak vaj kaurdisen qepët e reja dhe hudhra, e pastaj shtohen filetë e specave të pjekur, derdhet mbi speca përzierja me suprë vici dhe lëng domatesh, shtohen erëza të përziera sipas shijës dhe të gjitha zihen shkurt.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtepiak.