Kifle İntegrale me arra

spot_img

Përbërësit

 • 350 gr miell
 • 250 gr miell integral
 • 7 gr majë buke
 • 200 ml qumësht
 • 100 gr gjalpë të shkrirë
 • 2 vezë
 • 2 lugë mjaltë
 • 1 lugë çaji kripë
 • Mbuhsja
 • 1 të bardhë të vezës
 • 50 gr sheqer
 • 150 gr arra
 • Lëvore e një limoni
 • 3 lugë xhem kajsie
 • 1 të verdhë të vezës

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Marrim një enë, shtojmë dy llojet e miellit, majën dhe kripën dhe i përziejmë.

Në enë tjetër tundim vezët, shtojmë gjalpin e shkrirë dhe qumështin e vakët.

Gatuajmë brumin duke i shtuar majltin dhe përbërësit e lëngshëm.

Brumin e lëmë të pushojë në ambient të ngrohët derisa të dyfishohet.

Marrim një enë tjetër dhe tundim të bardhat e vezëve me sheqer.

Shtojmë arrat, lëvoren e limonit dhe xhemin, duke i përzier së bashku.

Marrim brumin e dyfishuar e t’hollojmë në formë drejkëndëshi me trashësi rreth 5-6 mm.

Lyejmë gjysmën e brumit me kremin e përgatitur, e mbulojmë me gjysmën e brumit të palyer.

E ndajmë në shirita me trashësi rreth 2 cm, secilin shirit e rrotullojmë duke ia dhënë formën e spiralës, pastaj ia japim formën.

I vendosim në tepsi, I lëmë të pushojë 10 minuta, në fund i lyejmë me të verdhën e vezës.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles