Përbërësit

 • 9 speca të pjekur
 • 100 gr miell
 • 100 gr djathë
 • 3 thelpinj hudhre
 • 1 pluhur për pjekje
 • 1 vezë
 • 100 gr përshutë
 • 2 lugë majdanoz
 • 100 gr thërrime buke
 • 2 decilitra ajkë
 • 100 gr majonezë
 • 3 decilitra vaj
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Filetë e specave të pjekur kullohen mirë dhe priten në katrorka, përshuta gjithashtu pritet në katrorka, djathi feta grihet trashë nerende, ndërsa hudhra grihet shumë imët.

Në një enë bashkohen specat e prerë, djathi feta, përshuta, hudhra dhe majdanozi, shtohen edhe veza, mielli, thërrimet e bukës dhe mëlmesa sipas shijës.

Përbërësit e përgatitur përzihen me dorë në mënyrë që të fitohet një masë kompakte.

Me duar të lyera me vja formësohen toptha të diametrit 3 centimetra dhe topthat fërgohen në vaj të nxehtë, me qëllim që të skuqen.

Në enë të veçantë tunden ajka dhe majoneza dhe kjo përzierja derdhet mbi qoftet e fërguara.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.