Përbërsit:

  • 300 gr shpageta
  • 350 gr mish i bluar
  • 3-4 luge salce domatesh
  • 50 ml vaj
  • 100 gr krem djathi
  • 100 gr ajke e tharte(shmant,pavllake)
  • 100 gr djath i bardhe i forte
  • 100 gr kackavall
  • melmesa(krip,piper,gjethe dafine,borzilok etj sipas shijes)

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Udhëzimet:

Mishin e fergojme ne vaj te nzehte me melmsat sipas shijes,shtojme salcene  domates,dhe me pas shtojme 50 ml uje te nxehte,

Shtojme gjethet e dafines,borzilokun dhe perzijme.

Shpagetat i ziejme meuje te kripur pak,kullojme dhe qesim ne taven e lyer me vaj.

Perzijme krem djathin me ajken e tharte dhe shtojme tek shpagetat duke perzier mire.

Shtojem djathin e forte te bardhe te imtesuar.

Shtojem mishin e ferguar dhe ne fund kackavallin e grire ne rende.

Pjekim ne furre 200 grade derisa te shkrihet kackavalli dhe te merr ngjure te kuqrremt

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak