Bukë me banane

spot_img

Përbërësit

 • 2 gota miell
 • Gjysmë gote arra
 • 1 gotë sheqer
 • 4 banane
 • 1 gote çaji jogurt
 • 2 vezë
 • 125 gr gjalpë
 • 1 vanilje
 • 1 lugë çaji karbonat
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • Gjysmë luge çaji kripë
 • Përmbi
 • Copëza çokollate
 • Banane

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë të thellë derdhim miellin, sheqerin, arrat, kripën, karbonatin, vaniljën dhe pluhur pjekjën e përzieni derisa te përfitojmë një masë homogjene.

Në një pjatë tjetër i rrahim vezët, bananet e shtypura, jogurtin dhe vajin.

Përzierjën me miell dhe me banane e vendosim në një enë dhe e tundim mirë.

Glazurën e përgatitur e derdhim tek ena e pjekjës, përmbi ia vendosim disa copa të bananës dhe copëzat e çokollatës.

Bukën me banane e vendosim në furrë për pjekje rreth 50-60 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles