Qofte me erëza pule me petë, borzilok dhe lëng mishi

Qofte me erëza pule me petë, borzilok dhe lëng mishi

Kjo pjatë aromatike dhe plot shije është një zgjedhje e shkëlqyer e darkës

Përbërësit

 • 1 qepë e madhe të prera përafërsisht
 • copë xhenxhefil me rrënjë të freskët me madhësinë e gishtit të madh
 • 1-2 speca djegës të gjatë të kuq të prera imët (farat brenda ose jashtë, vendosni ju)
 • 1 thelb i hudhrës i grimcuar
 • 6 kokrra piper të bardhë i grimcuar
 • 20 g paketoj koriandër kërcejtë, rrënjët nëse i keni dhe gjethet, të prera dhe të mbajtura veçmas, plus degëza për të përfunduar
 • 50 ml qumësht
 • 100 gr bukë të freskët të bardhë
 • 1 kg pulë cilësore mish i grirë
 • 3 lugë gjelle vaj perimesh

Për lëngun

 • 1 ½ l lëng pule
 • 2 lugë gjelle vaj susami i thekur
 • 3 lugë gjelle salce peshku
 • 6 anise yll
 • copë xhenxhefil me rrënjë të freskët me madhësinë e gishtit të madh i prerë në feta
 • ½ lugë kokrra piper të zi
 • 8 qepe pranvere të prera hollë
 • 300 gr petë me vezë i gatuar
 • speca djegës të prerë në feta për shije (opsionale)
 • 1 tufë e vogël borziloku gjethet e zgjedhura

Metoda

 • HAPI 1

  Rrihni qepën, xhenxhefilin, specin djegës, hudhrën, piperin e bardhë dhe gjysmën e kërcellit të korianderit, rrënjët (nëse përdorni) dhe gjethet në një përpunues ushqimi derisa të grihen imët. Përzieni qumështin dhe thërrimet e bukës së bashku në një tas të madh. Shtoni përzierjen e qepëve dhe mishin e pulës në thërrimet e bukës, më pas i rregulloni. Tani, me të vërtetë përziejeni – dua të them përzieni – derisa e gjithë gjëja të bëhet një pastë dhe jo me gunga. Nëse keni një mikser tavoline, atëherë përdorni atë në vend të duarve tuaja. Formoni topa të vegjël rreth madhësisë së një pjese 50p. Vendosim një tigan ose tavë të madhe në një zjarr mesatar, shtoni pak vaj dhe më pas skuqni topat derisa të marrin ngjyrë mirë – rreth 10 minuta. Ju do të duhet ta bëni këtë në tufa, duke shtuar më shumë vaj çdo herë. Le menjane.

 • HAPI 2

  Për lëngun, vendoseni lëngun në një tenxhere të madhe, lëreni të vlojë dhe ziejini. Shtoni vajin e susamit, salcën e peshkut, xhenxhefilin, bishtat dhe rrënjët e mbetura të korianderit, anise dhe kokrrat e piperit. Ziej, të mbuluar, për 20 minuta. Shtoni qepët e pranverës, petët dhe specat, nëse përdorni. Merrni 6 tasa të mëdhenj dhe më pas ndani petët mes tyre – darët janë mjeti më i mirë. Hidhini qoftet e ngrohta dhe më pas hidhini në lëng. Shpërndani me gjethe koriandër dhe borziloku dhe më pas futini.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles