Pasta me sallam Dorset

Pasta me sallam Dorset

Këto pasta janë perfekte për t’u zhytur në supë – mund t’i përgatisni edhe paraprakisht

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 i vogel qepë, i grirë imët
 • 85 g thjerrëza e kuqe
 • 2 lugë gjelle pastë domate të thara
 • 300 ml lëng perimesh
 • 4 me cilësi të mirë salcice, lëkurat e hequra
 • 50 gr bizele të ngrira ose petit pois
 • miell i thjeshtë, për pluhurosje
 • x paketon pasta të shkurtra
 • 1 vezë, i rrahur

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tenxhere mesatare dhe skuqni qepën për 5 minuta derisa të zbutet. Shtoni thjerrëzat dhe pastën e domates dhe gatuajeni për 2 minuta. Shtoni lëngun dhe lëreni të vlojë. Mbulojeni dhe ziejini për 15 minuta, derisa pjesa më e madhe e lëngut të thithet dhe thjerrëzat të jenë zbutur.

 • HAPI 2

  Ndërkohë ngrohim një tigan që nuk ngjit. Skuqini mishin e sallamit në zjarr të moderuar për 5 minuta, duke e copëtuar me një lugë druri, derisa të marrë ngjyrë të artë dhe të zihet. Shtoni bizelet dhe thjerrëzat, rregulloni dhe më pas lërini mënjanë të ftohen. Ngroheni furrën në 200C/tifoz 180C/gaz 6.

 • HAPI 3

  Në një sipërfaqe të lyer pak me miell, hapni secilën pastë në trashësinë e një monedhe £ 1 dhe prisni 10 disqe në madhësinë e pjatës nga secila, duke rrotulluar përsëri stolitë. Mblidhni 3 lugë të grumbulluara me përzierje mishi në mes të çdo disku. Lyejeni skajet me vezë të rrahur dhe paloseni për të formuar një vulë. Mbërtheni skajet së bashku, më pas lyeni me më shumë vezë. Ftoheni në një tepsi të lyer lehtë me miell për 15 minuta. Mund të bëhet këtu deri në 2 ditë përpara ose të ngrihet deri në një muaj. Piqeni për 15-20 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles