Qëndrimi ulur mund të jetë i keq për fshikëzën tuaj dhe traktin urinar

spot_img

Nuk është sekret që qëndrimi ulur për një kohë të gjatë mund të ndikojë në shëndetin tuaj të zemrës, si dhe në belin tuaj dhe aspekte të tjera të mirëqenies suaj. Tani duket se ulja e tepërt nuk do t’i bëjë asnjë favor traktit tuaj urinar.

Një e re studimi, i publikuar sot në internet në BJU Internationalvlerësoi 69,795 burra të shëndetshëm të moshës mesatare gjatë dy viteve e gjysmë dhe gjurmoi kohën që kaluan ulur, aktivitetin e tyre fizik dhe nëse kishin simptoma të traktit urinar të poshtëm (LUTS): Siç ndodh, ata që kaluan pesë ose më shumë orë në ditë ulur, si dhe ata që kishin nivele të ulëta të aktivitetit fizik në përgjithësi, kishin më shumë gjasa të zhvillonin LUTS (si zbrazja jo e plotë, frekuenca e urinimit ose urgjenca, rrjedhja e dobët e urinës ose nevoja për t’u ngritur për të urinuar gjatë natës ) me kalimin e kohës, pavarësisht se kur filloi studimi ishte i lirë nga këto simptoma.

LIDHUR: 7 kura të dobishme shtëpiake për infeksionet e traktit urinar

Qëndrimi ulur mbi 5 orë në ditë mund të shkaktojë urgjencën urinare dhe simptoma të tjera

Studimi përfshiu vetëm burra, kështu që gjetjet nuk vlejnë saktësisht për gratë, pasi gratë kanë të ndryshme anatomia e traktit urinar (nr prostatës dhe një uretër shumë më të shkurtër) se sa meshkujt. Por “nuk ka asnjë arsye për të menduar se ndonjë efekt i dëmshëm i pasivitetit fizik dhe/ose qëndrimit të zgjatur ulur do të kufizohej tek meshkujt”, thotë. Linda Brubaker, MDprofesor i obstetrikës, gjinekologjisë dhe shkencave riprodhuese në Universitetin e Kalifornisë në San Diego.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles