Pogaçe ( Receta gatimi nga Shqipe A Rrahmani )

spot_img

Pogaçe ( Receta gatimi nga Shqipe A Rrahmani )

Përbërësit

500 ml qumësht

1 ve + 1 të bardhë

1 lugë vaj

kripë

1 lugë uthull

miell 750- 800 g

10 gr maja

Përgatitja

1

E zë brumin dhe e lë të dyfishohet. E ndan në 4 pjesë dhe i hollon në formë drejtkëndëshit duke i lyer me gjalpë tri të parat.

2

Petën e pret në 7 pjesë, secilën prej tyre e përdredh dhe e mbështjell. E lë për ardhjen e dytë për disa minuta. E lyen me të kuqin e vesë. Tepsia nr.24. Piqet në 150 gradë për 15′ pastaj edhe për 35′ në 180 gradë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles