Pulë me oriz

Përbërsit:

3-4 luge vaj
500-600 gr mish pule(shpatull e kaqik)
2 luge vegete
150 gr qepe
250 gr domate te fresketa
300 gr spec i fresket
500 ml uje
1 katrorke supe e gatshme
350 gr oriz
100 ml sacle domatesh
1 luge magdanoz i grire

Udhëzimet:

Ne taven ku do te bejem orizin qesim vajin dhe mishin e pastruar te pules
Shtojme vegeten,fergojme per 10-15 minuta duke rrotulluar derisa mishi te nderroje ngjyren
Largojme mishin nga tava,dhe ne tave shtojme qepen e grire imet dhe fergojme per 5 minuta
Shtojem domatet e grira,specat e grire,dhe vazhdojme me fergimin derisa te zbuten pak perimet
Ne nje ene tjeter vlojmm eujin dhe shtojme katrorken e supes
N taven me perime qesim orizin duke shperndare njetrajshem,radhisim pjeset e mishit,salcen e domates dhe shtojme ujin e vale me supen
Taven e veme ne furre ne 200 grade per 30 minuta

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles