Përbërësit

 • 300 gr mish i bluar viçi
 • 2 lugë pure domatesh
 • 1 kokë qepë
 • 2 speca të kuq
 • 1 spec i gjelbër
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • 100 mililitra supë perimesh
 • 2 lugë biber i kuq
 • Mëlmesa
 • Kripë
 • Biber i zi
 • Pak majdanoz

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepa qërohet dhe grihet imët, specat pastrohen ndahen përgjysmë, u hiqen farat dhe priten në katrorë të mëdhenj.

Në tenxhere nxehet vaji dhe në të kaurdiset qepa derisa të marrë pamje të kristaltë, shtohet mishi dhe kaurdiset derisa të skuqet.

Shtohen specat, pureja e domateve, derdhet supa e perimeve, kripa, biberi i zi dhe mëlmesat sias shijës.

Ushqimi zihet në temperaturë mesatare, afërsisht 6 minuta.

Majdanozi lihet, thahet dhe grihet imët, ushqimi shpërndahet në pjata të vogla e të thella dhe përmbi i hedhet majdanoz i grirë, në pjata të veçantë mund të shërbehën edhe makarona.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.