Pse menopauza nuk do të shërojë endometriozën, fibroidet ose cistat ovariane?

Fibroidet pas menopauzës

Fibroidet janë zakonisht rritje jo kanceroze në mitër që mund të shkaktojnë gjakderdhje jonormale, sipas UCLA Health. Hormonet estrogjenit dhe progesterone stimulojnë rritjen e tyre. Kur fibroidet janë të mëdha, ato mund të shkaktojnë gjithashtu siklet dhe dhimbje.

LIDHUR: 10 gjërat që doktori juaj nuk do t’ju tregojë rreth histerektomisë

Ju mund të mendoni se fibroidet do të tkurret ose do të zhduket sapo të keni kaluar menopauzën sepse nivelet e hormoneve tuaja bien në mënyrë dramatike. Por nuk është gjithmonë kështu, thotë Matthew Siedhoff, MD, drejtor i kirurgjisë gjinekologjike minimalisht invazive në Universitetin e Karolinës së Veriut në Chapel Hill. “Dhe nëse një grua zgjedh terapinë e zëvendësimit të hormoneve (HRT) pas menopauzës, ajo mund të përjetojë ende simptoma të gjakderdhjes dhe madje edhe rritje të fibroideve pas menopauzës,” thotë Dr. Siedhoff.

Nëse fibroidet tuaja nuk po shkaktojnë simptoma pas menopauzës, mos bëni asgjë, këshillon Siedhoff. Por nëse fibroidet tuaja ndryshojnë në madhësi ose filloni të gjakosni dhe nuk jeni në terapi zëvendësuese të hormoneve, vizitoni mjekun tuaj për të eksploruar shkakun.

Simptomat përfshijnë presionin e legenit të ngjashëm me dhimbjet e menstruacioneve, urgjencën për të urinuar kur fibroidet shtypin fshikëzën dhe barkun. fryrje kur fibroidet rriten.

Nëse simptomat tuaja fibroide janë shqetësuese pas menopauzës, duhet të merrni parasysh opsionet e operacionit, thotë Siedhoff. Në disa raste, radiologët intervenues mund të kryejnë procedura të njohura si embolizim që tkurrin fibroidet duke ndërprerë furnizimin e tyre me gjak, sipas Departamentit të Radiologjisë të Qendrës Mjekësore të NYU Langone. Megjithatë, këto procedura nuk rekomandohen te gratë në menopauzë, “sepse fibroidet tashmë janë zvogëluar aq sa do të jenë”, thotë Siedhoff.

Opsioni më i mirë është shpesh operacioni sepse është më efektivi, thotë ai – ose a histerektomia, e cila heq mitrënose një miomektomi, e cila heq vetëm fibroidet, si Qendra Mjekësore e Universitetit të Kalifornisë në San Francisko shpjegon.

Sindroma e vezores policistike dhe menopauza

Sindroma e vezores policistike (PCOS) është një çrregullim hormonal në të cilin vezoret e një gruaje prodhojnë më shumë androgjene, të njohura zakonisht si hormone mashkullore, sesa ajo ka nevojë. Si rezultat, një grua mund të ketë cikle menstruale të parregullta (ose t’i mungojnë ato plotësisht), rritje të qimeve të trupit në vende të padëshiruara, rrallim të flokëve të kokës, shtim në peshë dhe rezistenca ndaj insulinëssipas Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS).

Disa nga këto simptoma, të tilla si rritja e tepërt e qimeve në trup dhe rrallimi i flokëve të kokës, mund të përkeqësohen pas menopauzës.

Nga ana tjetër, pas menopauzës nuk keni më nevojë për trajtime për të sjellë menstruacionet, thotë Maryam Siddiqui, MDnjë asistent profesor i obstetrikës dhe gjinekologjisë në Universitetin e Mjekësisë së Çikagos.

Megjithatë, PCOS i vë gratë në rrezik më të madh për sëmundje kardiovaskulare, diabet, presion të lartë të gjakut dhe apnea e gjumit, vëren HHS. Plakja gjithashtu rrit rrezikun për këto kushte. Kjo është arsyeja pse ndërsa gratë me PCOS rriten dhe kalojnë menopauzën, ato duhet të jenë edhe më vigjilente për menaxhimin e faktorëve të rrezikut për këto çështje të tjera serioze shëndetësore, thotë Dr. Siddiqui.

Nëse keni PCOS, pyesni mjekun tuaj për ekzaminimin kolesterol i larte dhe diabetit. Gjithashtu, mbani kontrolle për presionin e gjakut dhe peshën tuaj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles