Pse ‘Cola e shëndetshme’ nuk është e mirë për ju

spot_img

Kur një ndikues në TikTok pretendoi se kishte një alternativë më të shëndetshme ndaj Coca-it, interneti ishte i gjithi veshët. Amanda Jones ka grumbulluar 6.4 milionë shikime që nga ajo kohë zbuloi recetën për fansat e saj në faqen e mediave sociale për ndarjen e videove më 6 qershor.

“Do të mendosh se jam e çmendur,” thotë ajo ndërsa përzien pijen, një kombinim të uthullës balsamike, seltzerit La Croix me shije guava dhe akullit. “Betohem për Zotin që ka shije si një kola, dhe është shëndetshëm dhe mirë për ju”, shton ajo.

Megjithatë, këto deklarata janë debatuar ashpër. Në vazhdën e videos virale të Jones, shumë njerëz e kanë provuar kombinimin e pijeve me më pak se komente pozitive. Por edhe nëse nuk ka shije tamam si kola, a është ky kombinim i mirë për ju? Ekspertët e të ushqyerit mendojnë dhe ofrojnë gjithashtu disa receta alternative të pijeve të gazuara që jo vetëm mund të shijojnë më mirë, por të jenë më të mira për ju.

A është në të vërtetë e shëndetshme ‘Cola e shëndetshme’?

Pirja e ujit me flluska të mbushur me uthull mund të ketë disa përfitime shëndetësore, sugjeron Jackie Newgent, RDN, CDNshef i kuzhinës, nutricionist i kuzhinës dhe autor i Libri i gatimit për diabetin e pastër dhe të thjeshtë. Hulumtimi ka zbuluar se uthullat, duke përfshirë uthullën balsamike, përmbajnë komponime bioaktive që mund të ofrojnë përfitime antioksiduese, antimikrobike dhe antidiabetike.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles