Lexuesit e EH duan që kaprolli të qëndrojë, mbështesin abortin

spot_img

Sondazhet dhe sondazhet kanë treguar vazhdimisht se shumica e amerikanëve e mbështesin aborti të drejtat dhe Roe kundër Wadevendimi historik i vitit 1973 që vendosi të drejtën kushtetuese të gruas për të aborti. Lexuesit e Everyday Health nuk bëjnë përjashtim.

Një sondazh i fundit i Everyday Health zbuloi se dy të tretat e lexuesve thanë se nuk dëshironin që Gjykata e Lartë e SHBA të rrëzonte vendimin historik të vitit 1973 që legalizoi abortin në nivel kombëtar. Në çdo grupmoshë, gjini dhe zonë gjeografike, më shumë lexues të Health Everyday mbështesin Roe kundër Wade se ata që nuk e bëjnë.

Rezultatet përputhen me sondazhet kombëtare – nga Pew dhe Gallup — dhe sondazhet që tregojnë se shumica e amerikanëve besojnë se aborti duhet të jetë i ligjshëm në të paktën disa kontekste.

Ky sondazh është bërë edhe më parë Gjykata e Lartë rrëzoi Roe kundër Wade në një vendim 5-4 të premten, 24 qershor.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles