Probiotikët nuk rekomandohen për shumicën e kushteve të tretjes, thonë udhëzimet

spot_img

Nëse mendoni se një probiotik do të lehtësojë simptomat e kolitit ulcerozSëmundja e Crohn, ose sindromi i zorrës së irrituar (IBS), mendohu perseri. Studimet nuk e kanë vërtetuar këtë probiotikët mund të ndihmojë njerëzit me këto kushte ose një shumëllojshmëri të tjera çrregullime të tretjessipas udhëzimeve klinike nga Shoqata Amerikane e Gastroenterologjisë (AGA).

“Pacientët që marrin probiotikët për Crohn’s, koliti ulcerozose IBS duhet të konsiderojë ndalimin”, thotë Grace Su, MD, një profesor në Universitetin e Miçiganit në Ann Arbor dhe kryetar i panelit që hartoi udhëzimet. “Suplementet mund të jenë të kushtueshme dhe nuk ka prova të mjaftueshme për të vërtetuar një përfitim ose për të konfirmuar mungesën e dëmit.”

Probiotikët janë organizma mikroskopikë – duke përfshirë disa baktere dhe maja – që jetojnë në traktin tretës dhe gjenden gjithashtu në një shumëllojshmëri ushqimesh dhe shtesa dietike. Udhëzimet e reja shënojnë herën e parë që AGA ka lëshuar rekomandime klinike për përdorimin e probiotikëve me një tendosje dhe me shumë tendosje për të trajtuar një gamë të gjerë të gastrointestinale sëmundjet.

Si u bënë kaq të njohura probiotikët

Udhëzimet vijnë pasi një numër në rritje i të rriturve amerikanë po marrin probiotikë. Sipas një Ankete Kombëtare të Intervistës së Shëndetit të vitit 2012, rreth katër milionë të rritur në SHBA dhe 300,000 fëmijë raportuan se kishin përdorur probiotikë në 30 ditët e mëparshme. Përdorimi i probiotikëve u katërfishua nga 2007 në 2012, sipas Qendra Kombëtare për Shëndetin Plotësues dhe Integrues (NCCIH)dhe janë suplementi i tretë dietik më i përdorur pas vitaminave dhe mineraleve.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles