Të shtënat masive dhe shëndeti ynë mendor

Shkolla Fillore Robb në Uvalde, Teksas, iu bashkua një klubi ku askush nuk dëshiron të jetë: listës gjithnjë në rritje të shkollave, vendeve të adhurimit dhe komuniteteve të copëtuara nga të shtënat masive.

Më 24 maj, një person i armatosur 18-vjeçar hyri në shkollën fillore dhe vrau 19 fëmijë dhe dy mësues në një klasë të klasës së katërt përpara se të qëllohej dhe të vritej nga autoritetet që iu përgjigjën të shtënave. Lajmet e AP raporton. Të shtënat në qytetin e rënduar latino kanë ndodhur pas një tjetër të shtënash masive në Buffalo, Nju Jork. Vetëm 10 ditë më parë, një person i armatosur 18-vjeçar që kishte në shënjestër zezakët vrau 10 persona në një Treg Friendly Tops.

Nuk shpëtojnë të padëmtuar as ata që nuk u prekën drejtpërdrejt nga këto të shtëna.

Madje shumë prej tyre kanë ndryshuar mënyrën se si e jetojnë jetën e tyre sepse kanë frikë të jenë viktimë e një të shtënash. Në një sondazh të publikuar në gusht 2019, Shoqata Amerikane Psikologjike (APA) zbuloi se më shumë se tre të katërtat e të rriturve amerikanë janë të stresuar për të shtëna masive të mundshme. Se stresi ishte më i larti në mesin e amerikanëve hispanikë dhe zezakë, APA shteteve. Gati 1 në 3 të rritur thanë se ndjejnë se nuk mund të dalin pa u shqetësuar se do të jenë në një sulm masiv dhe se frika e tyre i pengon ata të marrin pjesë në ngjarje ose të shkojnë në vende të caktuara.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles