Presidenti i Meksikës thotë se Meksika është më e sigurt se SHBA

spot_img

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador tha të hënën se paralajmërimet e udhëtimit të lëshuara nga qeveria amerikane dhe raportet e mediave për dhunën në vendin e tij janë pjesë e një fushate shpifjeje kundër administratës së tij dhe siguroi se Meksika është në të vërtetë më e sigurt se Shtetet e Bashkuara.

“Meksika është më e sigurt se SHBA-ja dhe nuk ka asnjë problem për të udhëtuar në mënyrë të sigurtë nëpër Meksikë, por edhe qytetarët amerikanë e dinë këtë, dhe sigurisht, bashkatdhetarët tanë që janë të informuar mirë”, tha Lopez Obrador.

Ai tha se politikanët konservatorë në SHBA po kërkojnë të minojnë arritjet e administratës së tij duke e portretizuar Meksikën si një shtet të dështuar.

“Ajo që ata duan është të krijojnë një perceptim pasigurie për të thënë se qeveria populiste, komuniste, autokratike, mesiane e Lopez Obrador nuk funksionon”, tha ai.

Gjatë konferencës së tij për shtyp në mëngjes, Lopez Obrador vuri në dukje se Meksika ka qenë një marrës i madh në vitet e fundit të amerikanëve që vijnë për të jetuar në vend, duke thënë se paralajmërimet e udhëtimit të lëshuara nga qeveria amerikane janë të pabaza pasi amerikanët po vendosen në të gjithë Meksikën.

Nga 32 shtetet e Meksikës, Byroja e Çështjeve Konsullore të SHBA-së ka lëshuar këshilla “mos udhëtoni” për gjashtë, përfshirë Tamaulipas, ku dy shtetas amerikanë u vranë dhe dy u rrëmbyen javën e kaluar në qytetin kufitar meksikan të Matamoros nga persona të armatosur që besohet se janë të lidhur. ndaj Kartelit të Gjirit.

Shtatë shtete janë etiketuar si “rishqyrtoni udhëtimin” dhe 17 si “ushtrojnë kujdes të shtuar”.

Sipas autoriteteve amerikane, vetëm dy shtete, Campeche dhe Jucatan, raportohen të jenë të sigurta për të udhëtuar.

Megjithatë, SHBA-ja ka paralajmëruar qytetarët e saj se krimet e dhunshme si vrasjet, rrëmbimet, vjedhjet e makinave dhe grabitjet janë “të përhapura dhe të zakonshme në Meksikë”.

Burimi: AA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles