Kina rihapet plotësisht, fillon lëshimi i vizave

spot_img

Kina ka filluar të japë sërish viza për vizitorët e huaj, hera e parë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit tre vjet. Të gjitha llojet e vizave do të jenë në dispozicion duke filluar nga e mërkura.

“Vendimi është marrë për të lehtësuar më tej udhëtimin ndërkufitar,” njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua, duke cituar Ministrinë e Jashtme të vendit.

Kina hodhi poshtë politikën e saj “zero-COVID” në dhjetor të vitit të kaluar, duke lejuar udhëtime të plota ndërkombëtare që nga fillimi i këtij viti.

Sipas të përditshmes South China Morning Post, Kina gjithashtu “do të rifillojë hyrjen pa viza për disa vende, duke përfshirë ishullin Hainan dhe për anijet turistike që ndalojnë në Shangai dhe në Guangdong, për njerëzit nga Hong Kongu dhe Macau”. ,

Ngjarjet në Kinë që janë të disponueshme për njerëzit nga vende të tjera po fillojnë përsëri, si Forumi i Zhvillimit të Kinës në Pekin më vonë në mars dhe Shanghai Autoshow në prill. Lojërat Aziatike, të cilat zhvillohen një herë në katër vjet dhe u vonuan për shkak të pandemisë, do të mbahen në qytetin e Hangzhou në shtator.

Në një lehtësim të mëtejshëm të kontrolleve mbi turizmin jashtë vendit, Kina shtoi 40 vende të tjera në listën e saj për të cilat lejohen turne në grup, duke e çuar numrin total të vendeve në 60. Por lista ende përjashton Japoninë, Korenë e Jugut, Australinë dhe Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 2022, rreth 115.7 milionë udhëtime u kryen brenda dhe jashtë Kinës, me udhëtarët e huaj që përbëjnë 4.5 milionë nga këto udhëtime.

Në të kundërt, Kina pa një total prej 670 milionë udhëtimesh në vitin 2019, me vizitorë të huaj që përbënin 97.7 milionë nga ai numër para shfaqjes së COVID-19.

Burimi: AA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles