Pots: Një sindromë misterioze që mund ta kthejë jetën tuaj përmbys

Imagjinoni që sapo keni lindur fëmijën tuaj të dytë, por nuk jeni në gjendje të kujdeseni për fëmijën tuaj sepse nuk mund të qëndroni në këmbë ose të ecni pa frikën e të fikëtit. ju jeni të përziertë vjella dhe dhimbje koke dhe gulçim. Ju madje mund të bëheni të papërmbajtur. Truri juaj është aq i mjegulluar sa nuk mund të mendoni drejt, nuk mund të flini dhe jeni aq i rraskapitur sa nuk mund të ngriheni nga shtrati. Me të vërtetë keni frikë se mund të vdisni.

Ndërkohë, të tjerët duhet të kujdesen për të porsalindurin tuaj, sepse ju thjesht nuk jeni mjaftueshëm të fortë për ta mbajtur atë dhe jeni të frikësuar se do ta braktisni nëse e bëni këtë – gjithçka për shkak të sëmundjes suaj misterioze.

Wendy Baruchowitz, 44 vjeç, nga Rye, Nju Jork, i mbijetoi këtij skenari makthi dhe e kaloi atë një grua krejtësisht të ndryshuar. Ajo tani i kushton shumë nga koha e saj për të ndihmuar të tjerët që kanë gjendjen misterioze të njohur si POTS, ose sindroma e takikardisë ortostatike posturale.

Çfarë është POTS?

POTS është një gjendje e pazakontë në të cilën rrahjet e zemrës suaj përshpejtohen me 30 ose më shumë rrahje në minutë me pak ose aspak ndryshim në presionin e gjakut. Një rritje e tillë e rrahjeve të zemrës mund të nënkuptojë se sistemi juaj kardiovaskular po punon sa më shumë që të mundet për të ruajtur presionin e gjakut dhe rrjedhjen e gjakut në trurin tuaj. Sipas Rrjeti i Kërkimeve Klinike për Sëmundjet e RrallaPOTS prek rreth 500,000 amerikanë, shumica e të cilëve janë gra nën moshën 35 vjeç.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles