6 ushqimet më të mira për sindromën e tunelit të kyçit të dorës

I copëtuar, i prerë në kubikë ose i prerë në feta, të freskëta ananasi mund të largojë simptomat e sindromës së tunelit të kyçit të dorës, thotë Gardner. “Ananasi ka një enzimë në të të quajtur bromelain që mund të shpërbëjë inflamacionin”, shpjegon ajo. “Mund ta merrni edhe enzimën në një pilulë të koncentruar, por mos e merrni pilulën nëse jeni duke marrë aspirinë, hollues gjakuose antibiotikë.”

Si një bonus shtesë shëndetësore, ananasi vepron gjithashtu si një ndihmës për tretjen, dhe është gjithashtu një burim i mirë i vitaminave. Provoni të bëni një sallatë frutash me ananas, papaja, kokos pa sheqer dhe boronica. Ndizni shijen me xhenxhefil të freskët, i cili gjithashtu ka veti anti-inflamatore.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles