Pogaçe e madhe

spot_img

Përbërësit

 • 1 gotë çaji qumësht i vakët
 • 1 majë
 • ½ gotë çaji vaj vegjetal
 • 1 vezë
 • 1 gotë çaji jogurt
 • 1 lugë kripë
 • 3,5 gota miell
 • Përbërësit e bredshëm
 • 1 gotë djathë
 • ½ tubë majdanoz
 • Përmbi
 • 1 të kuqët e vezës
 • 1,5 lugë susam

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë të thellë vendosni qumështin, majën dhe përzieni mirë afër 5 minuta.

Përmbi ia shtoni vajin vegjetal, vezë, jogurtin, kripën dhe e vazhdoni përzierjën.

Së fundmi ia shtoni miellin dhe do ta përfitoni një brumë të butë, brumin e ngjeshëni mirë pastaj e lëni në pritje rreth 40 minuta për të ardhur.

Përbërësit e brendshëm ia derdhni në një enë dhe i përzieni mirë njërin me tjetrin.

Brumin e ardhur e ndani në copa të vogla, ia vendosni përbërësit e brendshëm.

Brumin me kulaçe të përgatitura e vendosni në kallëp të kekut, aty e lëni në pritje rreth 30 minuta.

Pas pritjës e lyeni me të kuqët e vezës dhe susam, kallëpin me pogaçe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për pjekje 20 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles