Përbërësit

 • 2 file viçi
 • 1 spec i verdhë
 • 1 spec i kuq
 • 1 kokë qepë
 • 200 gr domate
 • 150 gr fasule
 • 75 gr misër
 • 1 feferon
 • 2 lugë pure domatesh
 • 1 lugë niseshte
 • 3 decilitra supë viçi
 • 0,5 decilitra vaj
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepa, speci i verdhë, speci i kuq pastrohen dhe priten në katrorë, domatet e konservuara imtësohen ndërsa feferoni pritet në rrathë.

Filetë e viçit priten në formë medaljoni, rrihen me çekan druri dhe u shtohen mëlmesa sipas shijës.

Medaljonet kaurdisen në vaj të nxehtë, sa të skuqen, e pastaj hiqen nga yndyra dhe lihen në vend të ngrohtë.

Në yndyrën e mishit kaurdisen qepët, sa të skuqen, e pastaj shtohen speci i verdhë dhe speci i kuq.

Shtohen domatet e konservuara, pastaj gradualisht shtohet supë viçi dhe kaurdisen derisa të zbuten të gjithë përbërësit.

Nga fundi i kaurdisjës shtohen medaljonet e fërguara dhe shtohen fasulja, misri, feferoni, pureja e domateve dhe mëlmesa sipas shijës.

Hedhet pak niseshte dhe zihet në temperaturë mesatare derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.