Nju Jork i thartë

Nju Jork i thartë

Kthehuni dhe shijoni një pije të thartë në Nju Jork. Me uiski, verë të kuqe, hidhësi portokalli dhe lëng limoni, një gllënjkë do t’ju çojë në një bar koktej në Manhatan

Përbërësit

 • 50 ml uiski thekre
 • 25 ml lëng limoni
 • 2 lugë shurup panje
 • vizë të hidhura portokalli
 • 1 lugë gjelle E bardha e vezes
 • akull
 • 20 ml verë e kuqe

Metoda

 • HAPI 1

  Hidhni uiski, lëng limoni, shurup panje dhe bitters në një shaker kokteji. E trazojmë të bardhën e vezës me një pirun që të lirohet dhe më pas e shtojmë në shaker. Tundeni shumë mirë që të bëhet shkumë e bardhë e vezës. Shtoni një grusht të mirë akull dhe tundeni përsëri.

 • HAPI 2

  Pasi pjesa e jashtme e shakerit të jetë vërtet e ftohtë, kullojeni dy herë në një gotë të mbushur me akull.

 • HAPI 3

  Hidhni ngadalë verën e kuqe sipër dhe lëreni të qëndrojë për disa çaste – vera do të ngrihet pak nën të bardhën e shkumëzuar të vezës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles