Pite me sallame

spot_img

Përbërësit

  • 300 gr djathë
  • 2 të verdha vezësh
  • Kripë
  • Piper
  • 300 gr sallamë
  • 400 gr peta për pite
  • 30 gr gjalpë
  • 150 gr marule
  • 100 gr përshutë
  • Kaçkavall

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Djathi grimcohet në një enë, shtohet e verdha e vezës, kripë, piper dhe përzihet mirë.

Pastaj më e vogël e brumit të shkrirë në temperaturë dhome lihet për shirita dekorativ, kurse pjesa tjetër hapet në kore të mjaftueshme për të mbuluar pjesën e poshtme të enës metalike ose tepsisë.

Korja vihet në enën të lyer me gjalpë, mbi copën e dytë radhitet përshuta e copëtuar dhe gjysma e djathit.

Mbi ta vihet marulja e larë dhe e tharë mirë, mbi sallatën radhitet përshuta dhe djathi i mbetur.

Mbulohet me fletë kaçkavalli, kthehen skajet e brumit dhe bëhet kurorë dhe mbi të vihen shirita decorative të brumit.

Shiritat e brumit lyhen me të verdhen e vezës, mbi byrekun radhiten copa gjalpi dhe piqet për 40 minuta në një furrë të nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles