Përbërësit

 • 800 gr file peshku
 • 100 gr kajsi
 • 2 speca
 • 400 gr domate
 • 1 copë presh
 • 2 thelpinj huhdre
 • 1,5 decilitra supë perimesh
 • 200 gr oriz
 • 60 gr margarinë
 • 1 decilitër vaj vegjetal
 • 1 limon
 • Mëlmesa

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Filetë e peshkut priten përgjysmë së për gjeri, pastrohen, teren dhe spërkaten me lëng limoni.

Në çdo copë mishi të peshkut vendoset një kajsi e terur, pastaj mishi bëhet role dhe përforcohet me rrëmojëse, mishi i peshkut fërgohet në vaj vegjetal në të gjitha anët, me qëllim që të skuqet dhe pastaj hiqet nga vaji dhe lihet në vend të ngrohtë.

Preshi dhe specat pastrohen dhe priten në katrorka, domatet e konservuara gjithashtu priten në katrorka ndërsa hudhra grihet shumë imët.

Orizi zihet në ujë me kripë, ndërsa lëvorja e limonit grihet imët nerende.

Në pak vaj kaurdiset preshi dhe hudhra, shtohen specat edhe ato kaurdiset pakëz, pastaj shtohen domatet e konservuara dhe kaurdisen derisa të zbuten të gjitha perimet.

Perimet e kaurdisura bashkohen me oriz, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe përzihen.

Ën enën rezistuese ndaj zjarrit, të lyer me vaj derdhet perımet e përgatitura dhe rrafshohen, nga lart vertikalisht renditen roletë me mish peshku dhe shtypen pakëz në perime.

Në çdo role vendoset një lugë margarinë pastaj të gjithave e derdhet supa e perimeve, piqet në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.