Pite me reçel kajsish

spot_img

Pёrbёrёsit

200 gr margarinё

480 gr miell

Gjysmё qese pluhur pjekje

Kripё

200 gr sheqer

2 vezё

1 grusht arra tё grimcuara

2 decilitra qumёsht

Limon

Recel kajsish

Sheqer pluhur pёr pluhurosje

Hapat

Nga margarina e shkrirё, mielli dhe pёrzierja e pluhurit pёr pjekje, kripa, sheqeri, vezёt, arra dhe qumёshti, gatuhet brumё.

Shtohet lёng limoni dhe korja e njё limoni tё larё mirё dhe e grirё nerende.

Brumi i gatuar butё ndahet nё dy pjesё tё pabarabarta, pjesa mё e madhe  hapet dhe vihet nё tepsi tё lyer pёr pjekje.

Lyhet me recel, pastaj pёrputhet me pjesёn tjetёr tё hapur tё brumit.

Piqet nё furrё nё temperaturё 200 gradё celsius pёr 45 minuta, pitja e nxehtё pluhuroset me sheqer pluhur.

Ju bёftё mirё!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles