Pite me pulë

Përbërësit

  • 500 gr petë për pite
  • 500 gr filet për pule
  • 2 lugë salcë domatesh
  • 2 qepë
  • 1 lugë çaji rigon
  • Kripë
  • Biber i zi
  • 150 ml jogurt
  • 150 gr gjalpë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Skuqim qepën e grimcuar në vaj vegjetal, shtojmë pulën e ndarë në kube të vogla.

Pasi të jenë skuqur mirë pula me qepë, shtojmë përbërësit tjerë, kripën, biberin e zi, salcën e domateve dhe rigonin.

Në anën tjetër marrim nga dy petë, secilën e lyejmë me jogurt dhe nga një lugë gjalpë.

Shtojmë mishin e pulës dhe e mbështjellim në formë rrolade, në të njejtën mënyrë veprojmë edhe me pesë të tjera.

Tri nga rolladat e fituara i shtriejmë, pastaj dy tjera mbi dhe në fund një, duke i dhënë formë piramide.

Në fund i lyejmë me jogurt dhe gjalpë dy petët e fundit, pastaj i mbështjellim të tjerat.

Pitën e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 40 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles