Përbërësit

500 gr kërpudha

250 ml ajkë neutrale per zierje

1 qepë

1 lugë mustardë

vaj

Krip

piper

vegete

magdanoz

Hapat

Se pari grijme qepen ne pjese sa me te imta,kurse kerpudhat ne fleteza te holla

Magdanozin e grijme imet

Nxehim vajin ne nje tigan ne temp. max. dhe me pas qesim qepet e grira

Pastaj shtojme kerpudhat dhe perziejme ngadale.Tanim temp.kemi ulur ne mesatare

Fergojme duke perzier vazhdimisht derisa te shterroj lengu qe leshojne kerpudhat.Tanim shtjme lugen me senf dhe melmesat sipas shijes

Ne fund shtojme ajken per zierje(hopla per kuzhine) dhe magdanozin e grire imet,perziejme derisa te ngrohet pak dhe servojme te ngrohte me mish te pjekur,patate te ferguara ose sipas deshires