Pite me perime

spot_img

Përbërësit

 • 3 karrota
 • 1 selino
 • 2 patate
 • 500 gr petë për pite
 • 80 gr kërpudha
 • 2 qepë
 • 2 decilitra vaj
 • 5 vezë
 • 1 decilitër krem kosi
 • 80 gr djathë
 • 50 gr krem
 • Pak erëza
 • 0,5 decilitra qumësht
 • Gjysmë tufe majdanoz

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Perimet pastrohen, lahen dhe grihen nerende për mollë.

Kërpudha pastrohen dhe priten në fletë, qepa pritet imët, në pak vaj skuqet qepa dhe kërpudhat së bashku me perimet rreth 10 minuta lihet të ftohen për t’u zbutur edhe pak.

Tunden 2 vezë, përzihen me krem djathi, kosi dhe gjizë, dhe pastaj bashkohen me perimet.

Shtohet kripë sipas shijës, ndahen në katër kore, secila spërkatet me vaj, mbulohet me mbushje, mbështillet si role dhe vendoset në pjatë metalike.

Piqet në furrë të nxehtë në temperaturë 220 gradë celsius për rreth 20-30 minuta.

Derisa byreku të piqet në qumësht tunden 3 vezë dhe majdanozi i copëtuar, mbulohet byreku dhe kthehet në furrë të piqet edhe 5 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles