Pite me patate

spot_img

Përbërësit

600 gr miell

1 luge e vogel Krip

400 ml ujë

2 luge vaj

PERBERSIT PER MBUSHJEN:

6 patate

50 ml vaj

1 qepe e madhe

1 luge e vogel Krip

½ luge e vogel piper i zi

50 gr margarinë

Hapat

Perziejm ne nje ene miellin,kripen, vajin dhe ujin.Perzijme ngadale derisa te behet mase brumi kompakte,leme te mbuluar per 30 minuta.

Patatet I qerojme,grijme ne katrorka,shtojme vajin,qepen e grire imet,kripen,piperin.Te gjitha I perziejme mire.

Pasta ne tavolinen e punes te permillur qesim brumin,ndajm ne dy toptha,secilin e hollojme ne madhesi te pjates dhe lyejm em vaj.

Leme per 10 minuta dhe me pas secilen nga petet I terheqim me dore nga brendesia per nga pjesa e jashtme derisa te behet nje pete e holle e madhe.

Ne secilen nga petet qesim nga mbushja ne skaje te petes dhe mbeshtjellim ne forme roleje deri ne gjysem,pastaj fillojme te bejme role nga ana e kundert,derisa te bashkohen qe te ddyja rolet.

Pastaj ne tepsi te lyer me vaj,qesim nga mesi duke bere nje rreth rrotull derisa te mbushet tepsia.

Pieten e lyjme me vaj persiper,pastaj pjekim ne 200 grade per 40 minuta.

Ne fund tretim 1 luge krip me 100 ml uje,ziejm per pak dhe posa te piqet pitja I qesim persiper ujin e kriposur,margarine e shkrire dhe kthejm perseri ne furre edhe per 2-3 minuta.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles