Pite me mish

Përbërësit

 • 2 decilitra krem kosi
 • 60 gr thërrime buke
 • 1 qepë
 • 30 gr margarinë
 • 1 tugë majdanoz
 • 4 vezë
 • 500 gr mish i grirë
 • Piper
 • Kripë
 • 500 gr petë për pite
 • 200 gr djathë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Krem kosi ngrohet pak dhe në këtë futen thërrimet e bukës për t’u zbutur.

Qepa e copëtuar imët kaurdiset në margarinë dhe shtohet majdanoz i copëtuar.

Lëreni të ftohet, pastaj përzieni 3 vezë, krem kosi, thërrimet e bukës dhe mishi.

Shtohet kripë dhe piper, kallpëi mbulohet me 2/3 e petëve të hapura, mbushet me mbushje dhe spërkatet me kaçkavall të grirë nerende.

Mbi të vëmë kapak nga pjesa tjetër e brumit, piqen 45-50 minuta në furrë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous articleQofte me sos
Next articleSupë me vaj kokosi

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,427FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles