Pite me mish viçi

Përbërësit

 • 500 gr petë për pite
 • 300 gr mish viçi
 • 1 copë presh
 • 200 gr thërrime soje
 • 3 decilitra supë
 • 5 decilitra jogurt
 • 4 vezë
 • 2 speca të freskët
 • 1 decilitër vaj
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Preshi dhe specat priten në katrorka, ndërsa thërrimet e sojës përvlohen me ujë të nxehtë dhe lihen të fryhen.

Në pak vaj kaurdiset preshi, shtohen specat edhe ato kaurdisen pakëz, pastaj shtohet mishi i bluar i cili gjithashtu kaurdiset duke shtuar ujë kohë pas kohe.

Nga fundi i kaurdisjës shtohen thërrimet e sojës dhe mëlmesa sipas shijës, të gjitha përzihen mirë.

Lyhet me vaj tava me fund të thellë, shtrihet një petë për pite, spërkatet me vaj dhe lyhet hollë me mbushje, peta tjetër rrudhet pak dhe vendoset në tavë dhe përmbi të derdhet mbushja.

Procedura përsëritet derisa të harxhohet i tërë materiali i përgatitur.

Mbi petën e mbushur derdhet përzierje e jogurtit me vezë, pitja piqet derisa të skuqet në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,679FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles