Home RECETAT E GJYSHES Pite me kungull

Pite me kungull

0

Përbërësit

1 kg kungull i njomë

4 vezë

1-2 speca të kuq

150 gr djathë

6 lugë griz

Piper i zi

Pak spec i kuq

1 decilitër vaj

Kripë

Rigon

Borzilok

Hapat

Kungujt e njomë lahen dhe grine nereden, shtohet kripë dhe lihen në kulluese të thahen

Kungujt e kulluar shtrydhen me dorë edhe një herë, përzihen me vezë të tundura, me speca të copëtuar imët, djathin e grirë nerende, grizin, specin e kuq dhe piperin e zi

Shtoni kripë për shije, ena metalike ose tepsia lyhet me vaj, shtohet mbetja e vajit, nxehet në furrë dhe derdhet plotësimi për kungullin e njomë

Pitja piqet në furrë në temperaturë 200 gradë celsius për 30 minuta derisa të skuqet

Ju bëftë mirë

Exit mobile version