Pite me kajmak dhe kungull të njomë

spot_img

Përbërësit

  • 5 kunguj të njomë
  • 3 vezë
  • 150 gr kajmak
  • 1 kërceşş presh
  • Perime të përziera
  • Pak piper
  • Kripë
  • Vaj
  • 500 gr petë për byrek
  • 2,5 decilitra qumësht

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kungujt e njomë dhe të qëruar grihen nerende, kripen dhe lihen në kollojse që të lëshojnë ujin.

Tunden 2 vezë përzihen me kungullin e njomë e të që ta lëshojë ujin, shtohen perimet, piper dhe kripa.

Tepsia lyhet me vaj, radhiten koret dhe çdo e katërta spërkatet me qumësht në të cilim është tundur 1 vezë, vihet mbushje dhe spërkatet me vaj.

Pasi të jenë harxhuar koret, maja mbulohet me vaj dhe piqet në furrë në temperaturë 200 gradë celsius për 45 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles