Pite me brokoli

Përbërësit

  • 250 gr brumë  të fletëzuar
  • 2/3 kokë brokoli
  • 5 vezë
  • Bishtat e 2 tufave të qepëve
  • 1 qepë mesatare
  • 200 gr gjizë
  • 200 gr djathë të ri
  • 1 lugë supe koper
  • Kripë
  • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Marrim brokolin e pastruar mirë e ndajmë në pjesë të vogla, grimcojmë bishtat e qepëve dhe ia shtojmë brokolit.

Shtojmë gjizën, djathin e copëtuar dhe vezët e tundura, shtojmë kripën, biberin e zi dhe koperin.

I përziejmë mirë të gjitha dhe i lëmë me një anë, marrim pjesën e parë të brumit të fletëzuar e vendosim në tepsi.

Shtojmë masën e përgatitur nga brokoli, mbulojmë me pjesën e dytë të brumit të fletëzuar.

Brumin përmbi e shpojmë pak që t’i dalë avulli, kurse me brumin e mbetur i bëjmë disa gjete për dekor dhe i vendosim përmbi.

E lyejmë sipërfaqën me të verdhën e vezës, pitën e pjekim në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 40 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles