Pite me arra

Pёrbёrёsit

300 gr miell

300 gr gjalpё

450 gr sheqer

6 vezё

3 lugё arra

300 gr thёrrime buke

100 gr bajame e gatuar

1 sheqer vanilje

Sheqer pluhur

Hapat

Brumi bёhet nga mielli, gjalpi dhe 150 gr sheqer, ndahet nё dy pjesё.

Njё pjesё shtrihet sipas madhёsisё sё tepsisё, vendoset nё njё tabak tё mbuluar me letёr pёr pjekje.

Nga 6 tё verdhat e tundura, 300 gr sheqer, thёrrime buke, arra, bajame dhe nga tё bardhat e tundur mirё bёhet mbushje.

Vendosen nё koren nё tabaka dhe mbi ta vendoset shtresa tjetёr e korёs sё hapur.

Piqet nё furrё nё temperaturё 200 gradё celsius pёr rreth 35-40 minuta.

Pitja e pjekur spёrkatet me shumё sheqer pluhur tё pёrzier me sheqer vanilje.

Ju bёftё mirё!

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles