Përbërësit

 • 150 gr përshutë
 • 1 kokë qepë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 200 gr lakër turshi
 • 150 gr suxhuk
 • 1 decilitër ajkë
 • 1 lugë biber i kuq
 • 2 gjethe dafine
 • 1 lugë miell
 • 1,5 litër supë viçi
 • 5 lugë vaj
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Përshuta pritet në shkopinj, qepa dhe hudhra grihen imët, ndërsa suxhuku pritet në rrathë.

Në pak vaj fërgohet përshuta, vetëm sa të ndërrojë ngjyrë, pastaj shtohet qepa dhe hudhra, fërgohen pakëz dhe pastaj kaurdisen duke ujë kohë pas kohe.

Shtohet lakra turshi dhe vazhdon kaurdisja, sërisha duke shtuar ujë kohë pas kohe derisa të zbutet lakra.

Pastaj shtohen suxhukui gjethet e dafinës dhe mëlmesa sipas shijës, derdhet supa mbi të gjithë përbërësit dhe çorba zihet në temperaturë mesatare derisa të zbuten të gjithë përbërësit.

Nga fundi i zierjës shtohet përzierja e ujit, miellit, biberit të kuq dhe vazhdon zierja derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Çorbjës së gatshme i shtohet ajkë dhe shërbehet.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.