Pistou veror

Pistou veror

Një kryqëzim midis një supe dhe një zierjeje, kjo pjatë e shëndetshme franceze është e mbushur me perime dhe fasule – perfekte si një drekë e lehtë. Nëse e bëni përpara do të ruhet në frigorifer për disa ditë.

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj rapese
 • 2 presh të prera imët
 • 1 kungull i njomë i madh të prera imët
 • 1l lëng perimesh të zier (i bërë nga e para ose me bujon me kripë të reduktuar)
 • 400 gr mund të kanelina ose fasule kulluar
 • 200 gr bishtaja të copëtuara
 • 3 domate të copëtuara
 • 3 thelbet e hudhres të grira imët
 • paketë e vogël borziloku
 • 40 gr parmixhan i sapo grirë

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohim vajin në një tigan të madh dhe skuqim preshin dhe kungullinën për 5 minuta që të zbuten. Hidhni lëngun, shtoni tre të katërtat e kokrrave me bishtajat, gjysmën e domateve dhe ziejini për 5-8 minuta derisa perimet të zbuten.

 • HAPI 2

  Ndërkohë, grijini fasulet dhe domatet e mbetura, hudhrën dhe borzilokun në një procesor ushqimi (ose në një tas me një blender) derisa të jenë të lëmuara, më pas përzieni parmixhanin. Përzieni salcën në supë, gatuajeni për 1 minutë, më pas vendoseni gjysmën në tas ose hidheni në një balonë për një drekë të mbushur. Ftoheni pjesën e mbetur. Do të ruhet për disa ditë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles