Pesto e gjelbër minestrone

Pesto e gjelbër minestrone

Një grilë bujare e parmixhanit balancon agrumet në këtë supë pesto të freskët dhe të shëndetshme. Një darkë e thjeshtë vegjetale që mund ta shërbeni me bukë me hudhër

Përbërësit

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë e madhe të grira imët
 • 2 shkopinj selino të grira imët
 • 1.4l lëng perimesh
 • 2 limonë të vegjël të skuqura dhe të lëngshme
 • 170 g orzo
 • 120 g bizele te ngrira
 • 250 g spinaq i ngrirë
 • 50 g pesto
 • bukë me hudhër për të shërbyer (opsionale)
 • 60 g parmixhano (ose alternativë vegjetariane), të grira

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe, shtoni qepën, selinon dhe pak kripë dhe skuqeni për 8 minuta derisa të zbuten. Shtoni lëngun me lëvoren dhe lëngun e limonit dhe i rregulloni. Përzieni orzonë dhe gatuajeni për 5 minuta, më pas shtoni bizelet dhe spinaqin dhe gatuajeni edhe për 5 minuta të tjera. Rrotulloni peston dhe sezonin.

 • HAPI 2

  Ngrohni bukët e sheshta, nëse përdorni, duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Hidheni supën me bollëk në tas dhe sipër me një grusht parmixhano. Shërbejeni me bukën për t’u zhytur.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles