Pija e shtrigave (Shumë bizele dhe proshutë)

Pija e shtrigave (Shumë bizele dhe proshutë)

Ne e duam këtë supë gjatë gjithë vitit, por me të vërtetë vjen në vetvete në Halloween – për arsye të dukshme!

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • qepë të grira imët
 • 1 thelb i hudhrës i grimcuar
 • 650 g të ngrira petits pois
 • 750 ml lëng perimesh
 • 6 rashers proshutë me vija
 • 1 lugë gjelle gjalpë opsionale

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tenxhere. Shtoni qepën dhe gatuajeni butësisht në zjarr mesatar për 5-6 minuta derisa të zbutet, por të mos ketë ngjyrë. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe për një minutë tjetër. Përzieni tre të katërtat e petit pois dhe më pas hidhni lëngun. Lërini të vlojnë dhe ziejini për 10-12 minuta. Ndërkohë proshutën e grijmë në skarë derisa të bëhet e freskët.

 • HAPI 2

  Lëreni të ftohet për disa minuta, më pas transferojeni me kujdes në një përpunues ushqimi dhe përzieni derisa të jetë e qetë. Mund t’ju duhet ta bëni këtë në dy grupe, në varësi të madhësisë së procesorit tuaj.

 • HAPI 3

  Kthejeni supën në tigan dhe shtoni pjesën e mbetur të petit pois. Lërini të vlojnë dhe ziejini për 2 minuta ose derisa bizelet e plota të zbuten. Sezoni sipas shijes, pastaj përzieni gjalpin, nëse përdorni. Pritini proshutën në copa dhe shpërndajeni mbi tasa ose gota supë. Supa mund të përgatitet deri në një ditë përpara; thjesht piqni proshutën në skarë ditën.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles