Kifle me bukë misri me fara djathi, qimnon dhe qepë

spot_img

Kifle me bukë misri me fara djathi, qimnon dhe qepë

Bashkojini këto kifle me njolla me fara qepë dhe tasin tuaj të preferuar me supë për t’u mbytur. Ato shërbehen perfekte me një supë kremoze me karota.

Përbërësit

 • 100 ml vaj luledielli, plus shtesë për kallajin
 • 200 gr miell që ngrihet vetë
 • 100 gr polenta ose miell misri
 • ½ lugë bikarbonat sode
 • ½ lugë pluhur mustardë
 • ½ lugë spec i kuq
 • 1 lugë gjelle farat e qimnonit
 • 1 lugë gjelle farat e qepës
 • 200 ml qumësht
 • 2 vezë, i rrahur
 • 50 g ekstra të pjekur çedër, të grira
 • 25 g parmixhano, grirë imët

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6 dhe vajosni një tepsi për kifle me 12 vrima. Hidhni miellin, polentën, bikarbohidratet, pluhurin e mustardës, kajenin dhe 2 lugë nga farat e qimnonit dhe qepës në një tas me një majë të madhe kripë. Rrihni vajin, qumështin dhe vezët së bashku në një enë dhe derdhni sipër përbërësit e thatë. Rrihni gjithçka së bashku derisa të jetë e qetë. Përziejini të gjithë, përveç një grushti të të dy djathrave, më pas ndajeni përzierjen midis vrimave në tepsi. Bashkoni pjesën tjetër të djathit, qimnonit dhe farave të qepës dhe shpërndajeni sipër sipër.

 • HAPI 2

  Piqini kiflet për 20-22 minuta derisa të fryhen dhe të marrin ngjyrë të artë. Lëreni të ftohet për 10 minuta në tepsi, më pas transferojeni në a raft teli të ftohet plotësisht. Hahet më mirë gjatë ditës, por ruhet në një enë hermetike për dy ditë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles