Burri i infektuar nga ameba që ha trurin pasi vizitoi plazhin e Iowa-s

Një burrë nga Misuri është konfirmuar se ka një infeksion të rrallë të trurit, kërcënues për jetën, të cilin autoritetet shëndetësore besojnë se e ka marrë gjatë notit në Parkun Shtetëror Lake of Three Fires në Taylor County, Iowa. Si përgjigje paraprake, plazhi që ofron akses në liqen do të mbyllet përkohësisht për notarët, Departamenti i Shëndetit Publik në Iowa tha të premten.

Naegleria fowleri, e quajtur zakonisht një “amebë që ha trurin”, është një amebë mikroskopike me jetë të lirë njëqelizore që mund të shkaktojë një infeksion të trurit të quajtur meningoencefaliti primar amebik (PAM), sipas Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). PAM shkatërron indet e trurit dhe shkakton ënjtje të rëndë të trurit dhe vdekje në shumicën e rasteve.

“Për fat të mirë, PAM është mjaft e rrallë,” thotë William Schaffner, MDprofesor i mjekësisë, në divizionin e sëmundjeve infektive në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt në Nashville, Tennessee.

Midis 2012 dhe 2021, 31 infeksione PAM u raportuan në Shtetet e Bashkuara; 28 u shkaktuan nga notimi në ujëra “rekreative”, si liqeni, dy u shkaktuan nga kryerja e një ujitja e hundës (si p.sh. a tenxhere neti), dhe një person u infektua nga uji i kontaminuar i rubinetit nga një rrëshqitje dhe rrëshqitje e oborrit të shtëpisë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles